Start O nas OPP Patronat Wspierają nas Galeria 14 Lipiec 2020
Nawigacja
Statut
Sprawozdania
Kontakt
RODO
Dołącz do nas
Mapa dojazdu
Do pobrania
Informacje dla rodziców
Media o nas
Przydatne linki
Polecamy

Siemianowice
Mają Serce
- fotorelacja

Siemianowice
Mają Serce
– koncert
charytatywny
w SCK-Bytków

Licytacje podczas koncertu „Siemianowice Mają Serce”

Audycja radiowa
o naszym Stowarzyszeniu

LODOŁAMACZ
w mediach!

Nakręć się na pomoc!
Zbiórka nakrętek organizowana przez LODOŁAMACZ!

TABLICA OGŁOSZEŃ
Wymiana i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

LODOŁAMACZ z wizytą w supernowoczesnej bibliotece otwartej CINiBA


 

12 grudnia podopieczni Stowarzyszenia LODOŁAMACZ wraz z opiekunami odwiedzili Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach (CINiBA). Uczniowie ZSI mogli zapoznać się z nowoczeną biblioteką otwartą, która także dla nas otworzyła szeroko swoje drzwi. Jak zapewniali oprowadzający, biblioteka jest otwarta dla całej społeczności, a nie tylko dla środowiska akademickiego. Pokazano nam ciekawe rozwiązania architektoniczne, nowoczesne technologie i inne udogodnienia pomagające osobom niepełnosprawnym w swobodnym korzystaniu ze zbiorów biblioteki. Młodzież z zapartym tchem oglądała biblioteczne przestrzenie i techniczne rozwiązania, ułatwiające zautomatyzowane wypożyczanie i zwrot książek.

Ogromne wrażenie wywarł sam gmach, imponujący wspaniałą architekturą. Zaskoczyło nas także wnętrze. Nasi przewodnicy pokazali nam rzadko spotykane w bibliotekach urządzenia, takie jak: selfchecki (maszyny do samodzielnego wypożyczania książek), bookviewery (przeglądarki książek, podpowiadające czytelnikowi dodatkowe tytuły tematycznie związane z poszukiwaną książką), wrzutnię nocną (umożliwiającą oddawanie książek przez całą dobę), skanery, kabiny pracy indywidualnej. Jedna z takich kabin jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, znajdują się tam: komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób niewidomych i niedowidzących, autolektor - połączenie skanera i komputera - urządzenie to czyta zeskanowane książki, linijka i drukarka brajlowska. Uczestnicy wycieczki mogli też samodzielnie dokonać wypożyczenia i przekonać się, jakim udogodnieniem są selfchecki i inne rozwiązania technologiczne, dzięki którym Centrum jest prawdziwą biblioteką bez barier.

Na koniec wszystkich zwiedzających czekała miła niespodzianka: uczestnicy zostali obdarowani pięknymi prezentami, wśród nich była trójwymiarowa biblioteka wykonana technologią stereoskopową - dzięki XIX-wiecznej technice możemy teraz oglądać bibliotekę XXI wieku w naszych domach. Wielką radość sprawiły uczniom czytniki książek elektronicznych z wgraną biblioteką 1700 lektur, każdy z uczniów dostał też coś słodkiego Uśmiech

Przy pożegnaniu jeden z naszych podopiecznych, Paweł, nazwał Centrum "Biblioteką z sześcioma gwiazdkami!". Wszyscy podziękowali za wspaniałą wycieczkę głośnymi brawami!

Z całego serca dziękujemy Dyrekcji CINiBA oraz naszym Przewodnikom za ciekawą prezentację i ciepłe przyjęcie! Spotkanie w bibliotece otwartej sprawiło, że podopieczni są pełni ufności co do swoich przyszłych wyborów i wierzymy, że z nadzieją będą patrzeć w przyszłość. Dzięki istnieniu takich miejsc jak Centrum, łatwiej pokonywać bariery na drodze do zdobywania wiedzy i zawodu oraz realizowaniu siebie.

Wszystkim Pracownikom Biblioteki życzymy wszystkiego dobrego na Święta i cały Nowy Rok!

 

 Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wizyty LODOŁAMACZA w Centrum (CINiBA)

 

JK, AEA, fot. JK, CINiBA

 

Nasze motto

Przełamujemy lody ludzkich sercKalendarium

Solenizantom składamy serdeczne życzenia imieninowe!

Cytat dnia

Nasze imprezy

Turnieje Bowlingowe

Koncert dla LODOŁAMACZA

Kapele Serc


Koncert dla Sandry


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie