Start O nas OPP Patronat Wspierają nas Galeria 15 Lipiec 2020
Nawigacja
Statut
Sprawozdania
Kontakt
RODO
Dołącz do nas
Mapa dojazdu
Do pobrania
Informacje dla rodziców
Media o nas
Przydatne linki
Polecamy

Siemianowice
Mają Serce
- fotorelacja

Siemianowice
Mają Serce
– koncert
charytatywny
w SCK-Bytków

Licytacje podczas koncertu „Siemianowice Mają Serce”

Audycja radiowa
o naszym Stowarzyszeniu

LODOŁAMACZ
w mediach!

Nakręć się na pomoc!
Zbiórka nakrętek organizowana przez LODOŁAMACZ!

TABLICA OGŁOSZEŃ
Wymiana i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Lodołamacz w Belwederze


5 maja
w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak we współpracy z Ambasadą Szwecji w Warszawie i Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracja zorganizował konferencję "O godność dziecka z niepełnosprawnością". Wzięły w niej udział Jej Królewska Mość Sylwia, Królowa Szwecji oraz Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska.
W konferencji uczestniczyli również: Minister Infrastruktury Szwecji Pani Catharine Elmsäter-Svärd; Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda; Podsekretarza Stanu ds. Społecznych w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka; Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand; Posłowie na Sejm RP: Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sławomir Piechota i Marek Plura oraz Wiceprezydent m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Wśród tak znakomitych gości, także nasz Lodołamacz zagościł w progach Belwederu, aby współuczestniczyć w obradach i wymianie doświadczeń ludzi, którym bliski jest los osób niepełnosprawnych.

Panel konferencyjny był bardzo obszerny. W poszczególnych wystąpieniach podkreślano ważność mówienia o niepełnosprawności, tej widocznej - ruchowej, ale też tej często ukrytej. Równie istotne jest mówienie o stosowanych rozwiązaniach, mających wpływ na codzienne życie osób niepełnosprawnych.

"Godność przejawia się w prosty sposób i przekłada na nasze życie: osoby niepełnosprawne i ich rodziny nie chcą być wykluczane i dyskryminowane, chcemy, żeby nasze potrzeby były brane pod uwagę w każdej z dziedzin życia. Przed nami jeszcze długa droga" - mówił Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja, Piotr Pawłowski. „…Zostałem włożony w system edukacyjny, który wyeliminował kontakt z moimi rówieśnikami - zafundowano mi indywidualne nauczanie i wszystko skupiło się w moim domu. Nie mając kontaktu z rówieśnikami, przestaje się właściwie funkcjonować. Dopiero na studiach uczyłem się na nowo funkcjonować z rówieśnikami. Dziś jest inaczej, powstają szkoły, przedszkola integracyjne, z oddziałami integracyjnymi. Chcemy, żeby każdy, mimo niepełnosprawności, mógł uczestniczyć we wszystkim, co oferuje świat" - mówił dalej Pawłowski.

Kontakt z rówieśnikami, a raczej jego brak, to nie jedyny problem naszego państwa. Osoby niepełnosprawne na swej drodze napotykają wiele barier architektonicznych, za które nikt nie bierze odpowiedzialności, dopiero z czasem, jeśli wystarcza funduszy, modernizuje się obiekty użyteczności publicznej, aby były dostępne dla wszystkich.

Dyrektor Szwedzkiego Instytutu Technologii Wspierającej SIAT Jan Grönlund przekonywał, że podstawowym warunkiem godnego i aktywnego życia osób niepełnosprawnych jest dostęp do różnego rodzaju technologii wspierających. „To dobra inwestycja dla społeczeństwa. Niepełnosprawne dzieci i młodzież są w stanie rozwijać swój potencjał, jeśli będą miały zapewnione odpowiednie wsparcie" – mówił.

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od początku lat 90-tych. W Polsce 5 maja ustanowiono także Dniem Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Spotkanie w Belwederze stało się dla nas motywacją do dalszego działania, wspartego na doświadczeniach fundacji i stowarzyszeń, wzmocniło też wiarę w potrzebę łamania większych i mniejszych barier wokół nas. Fotorelację ze spotkania będzie można wkrótce zobaczyć w naszej galerii.

Program konferencji: strona 1, strona 2


Nasze motto

Przełamujemy lody ludzkich sercKalendarium

Solenizantom składamy serdeczne życzenia imieninowe!

Cytat dnia

Nasze imprezy

Turnieje Bowlingowe

Koncert dla LODOŁAMACZA

Kapele Serc


Koncert dla Sandry


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie